*** INDEX * IKONY * OBRAZY * WYSTAWY * RECENZJE * GOŚCIE * IMPREZY * BIOGRAFIA * LINKI * KONTAKT * MAPA STRONY *

Galeria 8
Galerie IKONY: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Opis ikony - po kliknięciu na numer katalogowy...
 
Ikony Tadeusza Zielińskiego / - jedna z recenzji /
zar sztuki sakralnej
Nieczęsto doznaje się oczarowania sztuką sakralną. Tego jednak uczucia można doświadczyć oglądając czynną jeszcze dziś w Zamku Książąt Pomorskich wystawę ikon Tadeusza Zielińskiego.
Ikony Zielińskiego to nic tylko wierne odtworzenie scenek religijnych średniowiecznych obrazów, ale - przede wszystkim - prezentacja niepowtarzalnego klimatu i swoistej "tajemnicy" owych dzieł. Bije z nich ciepło, fascynacja i zauroczenie pierwowzorem. Z wątku religijnego potrafił autor wydobyć wszelkie ludzkie uczucia, których czasami brakuje w dziełach średniowiecznych twórców.
Podczas wieloletnich prac nad ikoną artysta wypracował swój indywidualny warsztat. Samo przy gotowanie deski do malowania wymaga iście benedyktyńskiej cierpliwości. Wiele warstw farby nakładanych na siebie w odpowiedniej kolejności, złocenia, do tego wyczucie treści tworzą w efekcie niepowtarzalny klimat dzieł.
Oryginalne prace Tadeusza Zielińskiego prezentowane już były w wielu miastach Polski, a także w Danii i Holandii. Wszędzie spotykały się z ogromnym zainteresowaniem. Warto odwiedzić czynną jeszcze tylko dziś, w Sali Świętobożyców, wystawę, (bez)

Next: